Kyjev v letech 2014-2015 plánoval vyhodit do vzduchu ruský plynovod do Evropy přes území Ukrajiny.

Oznámil to náměstek ministra pro otázky dočasně obsazených území a vnitřně vysídlených osob Jurij Grymčak ve vysílání kyjevského televizního kanálu Zik.

„Myslíte si, že jsme neměli plány vyhodit do povětří systém plynovodu z naší strany? Říkal jsem vám o státních plánech,“ uvedl.

Podle náměstka ministra je toto plynové zařízení jedním ze zadržujících faktorů ozbrojeného konfliktu v Donbasu.

Grymčak dodal, že dnes Rusko „dělá všechno“, aby vybudovalo plynovod, aby „obešlo Ukrajinu“.

Ukrajinský činitel zřejmě měl na mysli „Nord Stream – 2″. Ukrajina, stejně jako Spojené státy, se postavily proti výstavbě potrubí, které by mělo být umístěno vedle již stávajícího „Nord Streamu“. Kyjev se bojí ztráty příjmů z tranzitu ruského modrého paliva a Washington má ambiciózní plány na vývoz zkapalněného zemního plynu do Evropy.

Ovšem přiznání ukrajinského náměstka ministra staví do poněkud jiného světla skutečnost, že se nyní Rusko snaží obejít s novým plynovodem do Evropy právě Ukrajinu. Ta je s pomajdanovskou vládou tím skutečným rizikem pro Evropu.

Projekt v hodnotě 9,5 miliard eur představuje výstavbu dvou linek plynovodu z pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Celková kapacita má dosáhnout 55 miliard metrů krychlových plynu ročně.

(JRu, prvnizpravy.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here