Americký vojenský analytik Daniel Ellsberg ve své nové práci „Stroje Soudného dne: Vyznání jaderného stratéga“ vypověděl o možných příčinách třetí světové války a jejích důsledcích.

Plnohodnotný konflikt může vyvolat selhání v elektronice, falešná zpráva v médiích nebo neepromyšlený příkaz, je přesvědčen odborník. Například falešné zprávy o teroristickém útoku ve Washingtonu nebo Moskvě budou dostatečným důvodem pro jadernou konfrontaci.

Současně Ellsberg zdůrazňuje, že hlavní vojenské velmoci mají mnohem destruktivnější potenciál, než je třeba. Podle něj rozsáhlý jaderný konflikt za několik dní zničí miliony lidí a povede k smrti lidstva.

Strach odborníka také vyvolává postoj amerického vedení k zbraním hromadného ničení. „Jsme jedinou zemí na světě, která věří, že vyhrála válku díky zbraním hromadného ničení, zápalným a atomovým bombám,“ píše Ellsberg o Spojených státech. „Jsme jediní, kteří věří, že to všechno je ospravedlnitelné, a tento postoj vůči zbraním je velmi nebezpečný,“ poukázal.

Na konci knihy Ellsberg dává několik doporučení pro odvrácení globálního konfliktu: USA by neměly vést válku a jako první použít jaderné zbraně, měly by také rovněž zrušit pozemní složku „jaderné triády“. Ellsberg si není jistý, že k tomu dojde, ale je nutné za tuto iniciativu lobovat. „S jadernými zbraněmi není radno si zahrávat,“ varuje expert. „A netýká se to pouze „šílených“ vůdců zemích třetího světa.“

Americký vojenský analytik Daniel Ellsberg se narodil v roce 1931. V roce 1959 začal pracovat ve výzkumném centru RAND, kde se zabýval americkou jadernou strategií. Ellsberg pracoval na tajné zprávě o vztazích mezi USA a Vietnamem, známé jako Pentagon Papers. Kritickou zprávů ohledně činů Američanů ve Vietnamu vydal v roce 1971 v The New York Times. Hrozilo mu 115 let ve vězení, ale Ellsberg byl nakonec osvobozen. Expert podporuje aktivity Juliana Assange a webové stránky WikiLeaks.

(JRu, prvnizpravy.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here