Washington – Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé pozitivně vyjádřil k aktuální možnosti jednání mezi KLDR a Jižní Koreou.

Trump, který dosud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una, označil rozhovory za „dobrou věc“. Zároveň připsal zásluhu za tento posun svému tvrdému přístupu vůči severokorejskému režimu.

„Vážně si někdo myslí, že by v tuto chvíli probíhala mezi Severní a Jižní Koreou jednání a dialog, kdybych nebyl rozhodný, silný a ochotný použít naši totální sílu proti Severu,“ napsal dnes Trump na twitteru s dovětkem, že „rozhovory jsou dobrá věc“.

Pentagon následně potvrdil předchozí informaci Soulu, že Spojené státy odloží pravidelné společné vojenské cvičení s Jižní Koreou na dobu po únorové olympiádě v Pchjongčchangu. „Ministerstvo obrany podporuje rozhodnutí prezidenta a to, co je v nejvyšším zájmu korejsko-americké aliance,“ citovala agentura AP mluvčího Pentagonu plukovníka Roba Manninga.

O naději na zlepšení napjatých poměrů mezi oběma znepřátelenými částmi Korejského poloostrova se mluví od novoročního Kimova projevu, v němž nabídl Soulu vzájemné sblížení a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která se uskuteční právě v sousední zemi.

K USA však v téže řeči zvolil tradičně tvrdý postoj. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v první reakci interpretovala projev jako snahu „vrazit klín“ mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu.

 

(JRu, eurozpravy.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here