Německá kancléřka Angela Merkelová začíná povážlivě ztrácet podporu u obyvatel země. Aktuální průzkum YouGov ukazuje, že neúspěch při vyjednávání o koalici se na image Merkelové znatelně podepsal.

Ačkoli v parlamentních volbách dokázala CDU zvítězit, její volební zisk byl druhým nejhorším v poválečné historii. Kancléřka Merkelová byla následně postavena před nelehký úkol sestavit koalici se Zelenými a FDP. Mnozí předpovídali, že tak nesourodá koalice nemůže v praxi fungovat, a neúspěšná vyjednávání, která ukončil jako první šéf FPD Lindner, jim dala za pravdu. Nyní zbývá varianta pokračování koalice s SPD, menšinová vláda či předčasné volby.

Vyloučena nejsou dle německých médií ani pokračování ve vyjednávání o koalici se Zelenými a FPD. Nicméně v samotné CDU převládá názor, že by se Merkelová ke kulatému stolu vracet neměla. Naděje celé země se tak upínají k možnému pokračování koalice CDU a SPD. Tato varianta má však rovněž celou řadu kritiků, kteří vyčítají Merkelové, že pro úspěšnou spolupráci se socialisty obětovala konzervativní základy CDU.

Mezitím povážlivě klesá podpora dlouhá léta budované pozici kancléřky, které věští i jindy spřízněná mainstreamová média konec politické kariéry. Podle aktuálního průzkumu YouGov si navíc přeje její odchod z nejvyšších pater politiky téměř polovina Němců. Tak nepříznivý výsledek nezaznamenala Merkelová ani bezprostředně po sérii teroristických útoků loni v létě. Pouze 36 % respondentů uvedlo, že by měla pokračovat ve svém úřadu.

O budoucnosti Merkelové se bude rozhodovat v příštích týdnech. Sedmého ledna začíná koaliční vyjednávání se staronovým partnerem z SPD, který dlouho nechtěl o další koaliční vládě ani slyšet. Ostatně mnoho analytiků přičítá nízký volební zisk obou stran právě společné koalici. Socialisté si navíc kladou před započetím rozhovorů tvrdé podmínky a již předem avizují, že pokud neslíbí vedení CDU jejich splnění, nemá ani smysl začít o čemkoli vyjednávat.

Mezi klíčové body patří reformy Evropské unie a zrušení soukromého zdravotního pojištění, o čemž však, aspoň prozatím, nehodlá vedení CDU ani diskutovat. Vedle Merkelové však bude vyjednávání také jednou z posledních příležitostí se „blýsknout“ pro šéfa SPD a někdejšího předsedu Evropského parlamentu Schulze. Po sérii volebních neúspěchů potřebuje dokázat svým stranickým kolegům i voličům, že dokáže pro socialisty vyjednat nadstandardní podmínky a vrátit je zpátky do hry.

(JRu, parlamentnilisty.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here