Washington – Výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2016 prý měly být ovlivněny ruskými tajnými službami. Od začátku tohoto roku se vyšetřuje, zda jsou podezření skutečně oprávněná. Až nyní však vypluly na povrch překvapivé okolnosti začátku vyšetřování. O tom informoval americký deník New York Times.

Washington zahájil vyšetřování „ruské intervence“ ve volbách v USA v roce 2016 poté, co poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa v otázkách zahraniční politiky George Papadopoulos „ve velmi podnapilém stavu“ řekl australskému diplomatovi o tom, že podle jeho informací má Moskva kompromitující informace na kandidátku Demokratické strany Hillary Clintonovou.

Tento příběh pro New York Times potvrdili nezávisle na sobě čtyři bývalí i současní diplomaté.

Setkání Papadopoulose s diplomatem z Austrálie se podle jejich slov událo v jednom z londýnských barů. Kdy přesně se to stalo, New York Times neuvádí.

Deník rovněž neuvádí, jak přesně zněla slova, která prezidentův poradce bývalému diplomatovi řekl. Zdůrazňuje však, že zhruba tři týdny před setkáním bylo Papadopoulosovi sděleno, že v Moskvě existují „tisíce údajně ukradených dopisů“, které by mohly poškodit kampaň Clintonové.

Následně se informace, kterou sdělil Papadopoulos Australanovi, dostala do rukou FBI. Podle zdrojů k tomu došlo poté, co „australští představitelé sdělili informace svým americkým kolegům“.

Podle nich FBI ihned poté zahájilo vyšetřování. To se podle New York Times stalo „jedním z nejlépe střežených tajemství ve Spojených státech“.

Diplomaté, kteří promluvili pro NYT však tvrdí, že americká agentura měla k dispozici kromě slov Papadopoulose i informace od „spřátelených vlád včetně těch ve Spojeném království a Nizozemsku“. Kromě toho vyvolala obavy rovněž služební cesta dalšího Trumpova poradce Cartera Page do Moskvy.

Připomeňme, že Spojené státy měly a stále mají podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a že mohlo ovlivnit jejich výsledek. Proto před časem zahájilo vyšetřování, které mělo potvrdit, nebo vyvrátit teorii.

Vyšetřování, které začalo v květnu tohoto roku, se nejspíš konce brzo nedočká. Podle právního experta CNN Jeffreyho Toobina práce Muellerova týmu zdaleka nedospěla k závěru, naopak se potáhne ještě dlouho i v příštím roce. Dle jeho názoru budou nyní zasaženy osoby menšího významu, u nichž se očekává spolupráce výměnou za nižší tresty s cílem utáhnout smyčku kolem mnohem významnějších osobností. Konání nejbližšího soudního procesu pak odhadl nejdříve za půl roku až rok.

(JRu, eurozpravy.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here