Praha – Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je prioritou chránit hranice jižní Evropy a nespoléhat se na kvóty, které nikam nevedou. Dále upozorňuje, abychom zbytečně nezradikalizovali muslimskou komunitu v České republice.

Šándor je toho názoru, že pokud další generace migrantů budou mít pocit, že Západ je v permanentní válce s Islámem, pak se nemůžeme divit, že nás chtějí všechny pozabíjet. V rozhovoru pro Český rozhlas tak prozradil, že nenávistná ideologie nejde zničit. „Ano, je potřeba pozabíjet všechny lumpy, kteří působí v řadách Islámského státu, Džabhat an-Nusrá, al-Káidy a podobně. O tom není pochyb. Ale my možná zničíme geografické dimenze těchto entit, ale ta ideová dimenze, ta nenávist, která se šíří po sociálních sítích, ta tu zůstává,“ je přesvědčený bezpečnostní expert.

Psali jsme:Muslimská komunita v Česku? Koledujeme si o problémy, varuje Šándor
Připomněl také, že v České republice žije až 30 tisíc muslimů, kteří však vůbec nejsou radikální. Proto je potřeba, abychom byli opatrní a nezradikalizovali je. „Mě nejvíc zhrozilo, že nejoblíbenější slogan před volbami byl Ne islámu! Je zvláštní, že 30 % lidí v této zemi se podepíše pod protiústavní slogan jedné politické strany, neboť naše ústava dává právo každému svobodu vyznání. Proč si radikalizujeme někoho, kdo radikální není? Je to úplně zbytečné,“ říká otevřeně Šándor.

Generál v záloze si je vědom problémů, který by Česká republika měla, kdyby na své území brala ty, kteří znamenají bezpečnostní hrozbu, nebo ty, kteří jsou nepřizpůsobiví zákonům. Třebaže má Evropská unie hodně problémů, tak je pro naší zemi lepší alternativou než z ní vystoupit. „Jsme země uprostřed Evropy, a jak už říkal Bismarck: Kdo ovládá Česko, ovládá Evropu,“ říká bezpečnostní poradce.

 

(JRu, eurozpravy.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here