Většina Němců odmítla podpořit východní spojence „v případě napadení Ruska,“ napsal Die Welt s odkazem na údaje z průzkumu veřejného mínění.

Nicméně i přes to je prý německá vláda připravena převzít v „kritické situace“ významnou úlohu při ochraně Evropy v případě „ruské invaze“.

53% Němců vyjádřilo neochotu poskytnout vojenskou pomoc Estonsku, Litvě, Polsku v případě útoku Ruska, cituje Christoph Schiltz, novinář Die Weltu průzkum veřejného mínění washingtonského Pew Research Centrum. To znamená, že se Německo stalo zemí s nejnižší podporou takzvanu pátému článku NATO.

V zemích jako je Nizozemí, Polsku, Kanadě a Spojených státech to bylo 23%, 26% a 31% v uvedeném pořadí. Ve Francii a ve Spojeném království se proti podpoře východních spojenců NATO vyslovilo 43%, ve Španělsku – 46%. Nejvíc ze všeho, proti vojenské podpoře hovoří německé ženy – 62%. Celkem pouze čtyři z deseti Němců jsou připraveni k obraně spojenců NATO v případě ruské invaze.

Na druhé straně, německá vláda hájí opačný postoj, a v případě útoku Ruska je připravena hrát významnou roli při ochraně spojenců v Severoatlantické alianci, píše Schiltz. Bundeswehr pravidelně přebírá vedení sil rychlé reakce NATO. Rovněž pod vedením Berlína v Litvě existuje 450 vojáků a tanky praporu NATO určeného k „zastrašování Ruska a obraně země“.

Podle údajů autora materiálu podpora NATO celkově loni vzrostla: 67% Němců má k němu pozitivní vztah. V Polsku a Nizozemsku alianci podporuje 79% populace a ve Spojených státech – 62%. Nejnižší index ukázalo Španělsko – 45%. Mezi Evropany se rovněž snižilo přesvědčení, že je  USA budou podporovat v „kritické situaci.“ Skutečnosti, že Washington pomůže EU, věří 70% Španělů, 65% Němců, 60% Francouzů a 57% Poláků, uzavírá Die Welt.