Ruskou stíhačku páté generace T-50 „naučili“ ničit lodě, uvedly ve svém materiálu noviny „Izvestija“.

Do výzbroje bojového stroje byly zařazeny nejnovější taktické střely X-35UE. Jsou schopny zničit veškeré námořní cíle – od výsadkových plavidel až po letadlové lodě, stejně jako pozemní objekty:  sklady a vojenskou techniku.

Raketa má odolávat protiletadlovým raketovým systémům a a elektronickému rušení.

Vývoj X-35 (podle NATO AS-20 Kayak) začal v roce 1982 v reakci na francouzské rakety Exocet MM38. Tyto střely se proslavily během britské války o Falklandy proti Argentině. Tehdy za jejich pomoci potopili britský torpédoborec „Sheffield“, a vážně poškodili torpédoborec „Glamorgan“. Do ruského námořnictva byla  X-35 jako zbraň sebeobrany zařazena u všech typů plavidel s výtlakem 5 tisíc tun. Její nový typ má výchozí hmotnost 550 kg. Z nichž 145 kg představuje hlavici. Letí rychlostí 300 metrů za sekundu a její dosah je 260 kilometrů.

Podle odborníků dotázaných „Izvestijí“, střely X-35UE dělají z T-50 nejen bitevnik, ale multifunkční bojový stroj.

T-50 (PAK projekt FA) je ruská pátá generace stíhacích letounů, která by měla nahradit stíhačky Su-27. Je vybavena zcela novou avionikou a moderní radarovou soustavou. Předpokládá se, že do roku 2020 ruská armáda obdrží 55 takových stíhaček.

Sdílejte