Nejnovější vyvinutý ruský protiletadlový raketový systém S-500 je schopen zasáhnout cíle ve výšce 100 kilometrů nad Zemí.

Uvedl to rozhovoru s časopisem „Národní obrana“ generální projektant ruského koncernu Alma-Antey Pavel Sozinov, upozornila RIA Novosti.
„Vytvořli jsme prognózu na příštích 25 let ohledně vývoje leteckého a kosmického napadení. Náš systém (S-500) musí být schopen vypořádat se s těmito prostředky, které dosud nyní nejsou k dispozici, ale mohou se objevit. Jedná se o zásahy ve vrstvách atmosféřy, a to i v jejich horních vrstvách, sto kilometrů od země,“ řekl.

S-500 je nová generace protiraketového systému „země-vzduch“. Jedná se o univerzální komplex s dlouhým dosahem a výškovým ničením se zvýšenými schopnostmi protiraketové obrany, a je schopen zachytit balistické střely. Perspektivně je komplex schopný zasáhnout nejen balistické, ale také aerodynamické cíle (letouny, vrtulníky, další vzdušné cíle), stejně jako řízené střely. Nyní se již testují rakety pro S-500.

Systém má poloměr dosahu 600 km a bude schopen detekovat a zároveň zasáhnout deset balistických nadzvukových cílů letících rychlostí až 7 kilometrů za sekundu, a také musí být schopen zasáhnout hlavici nadzvukový střely. Svými vlastnostmi S-500 výrazně převýší dnes ve výzbroji ruské armády systémy S-400 i jeho amerického soupeře Patriot Advanced Capability 3, uvedl ruský tisk.
Sdílejte