Protiraketový systém Spojených států může zasáhnout ruské mezikontinentální balistické rakety (ICBM) již ve 150 sekundě jejich letu.

Upozornil na to otevřeně náčelník Ústředního výzkumného ústavu Vzdušně-kosmické armády ministerstva obrany obrany Ruska Sergej Jagolnik.

Podle něj doba přípravy použití protiraketové obrany poskytuje dostatek času pro ostřelování ruských strategických raket ve fázi stoupající trajektorie jejich letu.

„Při použití externího cílového označení z kosmického zařízení (satelitu) je možné odpálení protiraket již v 85. sekundě po startu ICBM. 20 sekund je na odhalení startu. 20 sekund je dále doba potřebná k příkazům bojového velení. 45 sekund je čas potřebný k předstartovní přípravě protiraket s ohledem na zadání souřadnic. Takže v 150 sekundě vzniká příležitost zničit ruské strategické rakety,“ cituje RIA Novosti Jagolnikova.

Poznamenal, že výpočty ruských vojenských odborníků byly potvrzeny řadou amerických vědců.

Nedávno generální štáb uvedl, že americký protiraketový obranný systém má prostředky k detekci startu ruských balistických raket.

Na základě těchto údajů Rusové kritizují rozmísťování americké protiraketové obrany okolo Ruska, neboť to podle nich svádí mnohé americké činitele k úvahám o preventivním jaderném útoku. Jednostranným odstoupením USA od smlouvy ABM (omezující protiraketovou obranu – pozn. red.) vzniká nevyváženost systému „garantované hrozby vzájemného zničení“, který dosud, přes svoji určitou cyničnost, vedl jaderné velmoci ke zdrženlivosti.

Sdílejte