Americký časopis informoval o působivé schopnosti zbraně ve výzbroji Rusku, která nemá obdobu v jiných armádách světa. Jde o samohybný 240 millimetrový kanón 2S4 „Tulipán“.

Podle The National Interestu se jedná o nejsilnější dělostřelecký systém. „Tulipán“ váží asi 30 tun. Může střílet vysoce výbušné miny, které jsou srovnatelné s menšími leteckými bombami.

Dostřel je až devět kilometrů, a za použití reaktivních granátů, může být dostřel zvýšen až na dvacet kilometrů. Přičem dělo vystřelí ve frekvenci jednou za minutu.

Díky namontované trajektorii mohou silné granáty vystřelené z „Tulipánu“ účinně zničit nepřítele, skrývající se za hradbami, do opevněných vchodů jeskyň nebo na opačném sklonu svahu. Rovněž může efektivně zapalovat střechy domů. V tomto případě mohou používat speciální protibetonové nebo zápalné granáty. Kromě toho může „Tulipán“ střílet jaderné a řízené střely. Publikace uvádí, že silné odpalovací zařízení je schopné ničit nejen opevněné obranné pozice, ale celé město.

National Interest zdůrazňuje, že na rozdíl od jiných sovětských dělostřeleckých systémů, nebyl „Tulipán“ exportován do zemí Varšavské smlouvy, s výjimkou několika málo jednotek přidělených do Československa. Západní armády, které nemají žádné takové zbraně, raději ničí opevněné pevnosti nepřítele pomocí leteckých bomb. Ale v prostředí, kde nelze použít letadlo, jsou výhody „Tulipánu“ zřejmé, poznamenal časopis.
Sdílejte