U supermoderní americké stíhačky F-35 je nepravděpodobné, že by byla důstojným soupeřem pro ruský Su-35, konstatuje The National Interest.

Perspektivní stroj korporace Lockheed Martin prostě není určen pro vzdušné souboje, poukázal publicista Dave Majumdar v časopisu The National Interest.

Autor se domnívá, že úplné nahrazení parku stíhaček letouny páté generace je možné pouze v daleké budoucnosti. Podle autora si ne každá země může dovolit drahou stíhačku. Rozvinuté země jako Rusko a Čína budou i nadále zlepšovat techniku předchozí generace. Například v Rusku, podle názoru pozorovatele, vsadí na Su-35S, což je silně modernizovaná verze známého Su-27.

Ultramoderní F-35, by se měl vyhnout přímé konfrontaci s tímto strojem, uvedl Majumdar. „Jak si povedou čtyři F-35, pokud se setkají se čtyřmi Su-35? Nejviditelnější odpovědí je, že budou muset změnit kurz a volat o pomoc stíhačky  F-22 a F-15,“ napsal novinář.

Šanci na záchranu americká letadla může poskytnout pouze ultramoderní palubní elektronika. Rozumné využívání avioniky, spolu s nižší viditelností pomůže „Lockheedu“ přežít ve vzdálenosti od přímého vzdušného boje, ale ve střetu jeden na jednoho s nepřítelem bude „zázračný bitevnik“ bezmocný. „Ve skutečnosti se pilot F-35 musí za každou cenu vyhnout přímému duelu,“ konstatuje poněkud depresivně autor.


Ruská stíhačka Su-35

Víceúčelová generace bitevniku 4 ++ Su-35S byla uveden do provozu v roce 2014. K dnešnímu dni, z montážní linky odešlo 64 kusů. Ruské  letectvo počítá, že do roku 2020 bude mít dalších 50 bojových letadel Suchoj.

Stíhačka F-35 patří do rodiny amerických víceúčelových stíhacích letounů páté generace. Modifikace pro námořní pěchotu (F-35B) a americké letectvo (F-35A) začaly sériově v roce 2015 a 2016. Modifikace pro letadlové lodě F-35C bude uvedena do provozu v roce 2018.

Sdílejte