Ve městě Mukačevu v Zakarpatské oblasti bylo koncem 90.let jedno z nejmodernějších letišť na západě bývalého SSSR. Mohly zde přistávat nejen stíhačky, ale i velké Antonovy a problémy by nebyly ani s Boeingy 737.

Letiště v blízkosti Mukačeva, o celkové rozloze 196 hektarů, bylo považováno za jedno z nejlepších na západním okraji Sovětského svazu. Letiště bylo vybaveno velkými sklady leteckých pohonných hmot, desítkami hangárů, moderní infrastrukturou a radary protivzdušné obrany.
V červnu 2005, Regionální rada Zakarpatské oblasti rozhodla o změnu letiště na „civilní s příslušnou infrastrukturu.“ Podle prohlášení tehdejších důstojníků, moderní civilní letiště mělo být zprovozněno v roce 2016.

V roce 2008, kdy Viktor Balog pracoval v prezidentském sekretariátu Viktora Juščenka, navrhl zákon o výstavbě mezinárodního letiště v Mukačevu na pozemku o velikosti 228 hektarů.

V roce 2012 ministerstvo obrany odmítlo převést nevyužívané letiště pro účely civilního letiště a do roku 2012 zde byla pouze strážní služba a velitel. Nakonec byla ustavena komise a založena společnost na výstavbu letiště. Mělo dojít i výkupu dalších pozemků, ale jak zjistil audit v roce 2013 tak k tomu nedošlo a v roce 2015 poslanci chtěli společnost na výstavbu letiště zlikvidovat.


Složené betonové desky

Letová dráha bez desek

„Už 12 let uplynulo, kdy tento jedinečný objekt byl skutečně ukraden z regionu,“ řekl Gennadij Moskal, zakarpatský gubernátor, “ během této doby tam žádné práce nebyly prováděny. Vše bylo převedeno na společnost Baloga Sr., který se pak přesunul  do sekretariátu prezidenta republiky, s četnými porušeními zákona. V nedávném zveřejněném finančním auditu bylo zjištěno, že vlastnictví půdy bylo městskou radou v Mukačevu  potvrzeno také nezákonně.“

„Jediná práce, která se za 12 let na letišti konala opravdu ve velkém, byla  demontáž betonových desek z dráhy. Téměř 15.000 betonových desek bylo vydraženo za asi 700 hřiven za kus. A vítězem aukce byla podvodná firma „Rusynia“, založená ženou Oksana Baloga. Ihned po koupi byly desky dány do prodeje za cenu, která je pětkrát vyšší než kupní cena. Vše bylo podvodem Baloga kvůli  zisku,“ pokračoval gubernátor.

„Historie zničení mukačevského letiště  je lemována zneužíváním moci, korupcí a jednoznačné krádeží provedenou Balogovou rodinou,“ tak reagoval Gennadij Moskal na zprávy o možném oživení letiště Mukačevo, které se pravidelně objevují v médiích.

Stručně řečeno, Zakarpatí ztratilo svůj jedinečný objekt, provozuschopné letiště, které nepotřebovalo žádné nové mezivládní dohody mezi Ukrajinou a Slovenskem.

Rodina Balogů má velkou moc v regionu, nyní syn Viktora Baloga Andrej se stal starostou Mukačeva a pohlíží na Gennadije Moskala jako na toho, koho dosadil Kyjev. Takže i obvinění, že za vším stojí rodina Balogů ze strany Gennadije Moskala nebude nepravdivé.

Zdroj: prvnizpravy.cz

Sdílejte