Před půlstoletím byla objevena, hluboko v tropických lesích Guatemaly, gigantická kamenná hlava. Tvář, obrácená k nebi, s velkýma očima, úzkými rty a výrazným nosem. Je zvláštní, že se jedná o obličej europoidního typu, který se nepodobá žádnému národu z předkolumbovské Ameriky. Objev rychle upoutal pozornost, stejně tak rychle ale zmizel v zapomění.

Poprvé o tajemné kamenné hlavě promluvil Oscar Rafael Padilla Lara, doktor filosofie, advokát a notář, který obdržel fotografii hlavy v roce 1987. Snímek byl pořízen v 50. letech majitelem pozemku, na kterém se monolit nachází, „kdesi v džunglích Guatemaly“.

V bulletinu „Starověká nebesa“ vyšel nevelký článek s fotografií, který si přečetl známý badatel a spisovatel David Hatcher Childress. Vyhledal doktora Padillu a dozvěděl se, že zná majitele pozemku, kde se nachází kamenná hlav, jedná se o rodinu  Bienerů, a že socha je asi 10 kilometrů od vesničky La Democracia na jihu Guatemaly.

Doktor Padilla mu ještě pověděl, jak byl zoufalý, když se tam vydal a uviděl, že hlava je téměř úplně zničená.

„Zhruba před deseti lety ji poškodili povstalci, udělali si z ní terč. Dozvěděli jsme se o objevu příliš pozdě. Obličej byl hodně znetvořen, jako Sfinga v Egyptě, které Turci ustřelili nos, dokonce ještě více“, řekl.

Oči, nos i rty nadobro zmizely. Podle Padilly byla výška hlavy 4 – 6 metrů. Později se tam, kvůli bojům mezi vládními vojsky a povstalci v této oblasti, již vrátit nemohl.

Po zprávě o poničení hlavy na ni bylo rychle zapomenuto, znovu ale došla pozornosti po natočení filmu „Mayská odhalení: 2012 a dále“   (pozn.překl.: dokumentární Revelations of the Mayans: 2012 and Beyond), kde byla fotografie použita jako důkaz o kontaktech mimozemšťanů se starověkými civilizacemi.

Režisér filmu uveřejnil článek guatemalského archeologa Héctora E. Majii, který napsal: „Potvrzuji, že socha nemá rysy ani mayského, aztéckého, olméckého a ani žádného jiného národa předkolumbovských kultur, byla vytvořena civilizací na vyšší úrovni, než je lidská“.

Tento článek však vyvolal u skepticky naladěného auditoria opačný účinek, mnozí se domnívali, že se jedná pouze o reklamní trik. A dokonce pochybovali o pravosti fotografie.

Známky toho, že by se mohlo jednat o podvrh, však žádné nejsou. Pokud obří hlava opravdu existovala, pak zůstává nejasné, kdo ji vytvořil a proč.

V oblasti, kde byla nalezena, byly již objeveny i jiné kamenné hlavy, hledící k nebi. Ty byly vytesány civilizací Olméků, která dosáhla svého rozkvětu v období mezi 1400 – 400 př.n.l. Olmékové žili na pobřeží Mexického zálivu, jejich umělecká díla byla ale objevená na místech, vzdálených až stovky kilometrů od míst jejich bydlišť.

Hlava, zobrazená na naší fotografii, není v žádném případě podobná těm olméckým. Philip Coppens, belgický spisovatel, rozhlasový a televizní publicista v oblasti alternativní historie, předložil verze, že je buď hlava anomálií z dob Olméků, anebo je artefaktem jiné a neznámé kultury před nimi nebo po nich.

Vědci se také dohadují o tom, zda se jedná pouze o hlavu, případně je ještě pod zemí tělo tak, jako u soch na Velikonočním ostrově a zda je nález nějakým způsobem spojen i s dalšími stavbami a sochami v regionu. Abychom se mohli o této záhadné plastice dozvědět pravdu, je nutný další průzkum.

Zdroj: suenee.cz

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here